Με ένα απίστευτο γκολ του Γιώργου Τζαβέλλα στο τελευταίο δευτερόλεπτο, η Ελλάδα πήρε έναν «χρυσό» βαθμό (1-1) από τη Βοσνία και αφήνοντά τη στο -3, παρέμεινε ολοζώντανη για πρόκριση στο Μουντιάλ!

Μια χρυσή ισοπαλία -έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι- κατάφερε να πάρει η Εθνική Ελλάδος στον προκριματικό αγώνα για το Μουντιάλ της Ρωσίας με τη Βοσνία-Ερζεγοβίνη

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε κακό ξεκίνημα στον αγώνα και έχασε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο. Το γκολ των φιλοξενούμενων ήρθε μετά από εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Πιάνιτς, με τη μπάλα να χτυπάει πρώτα στο δεξί δοκάρι του Καρνέζη, στη συνέχεια στην πλάτη του και καταλήγει στα δίχτυα.

Μετά το γκολ του Πιάνιτς, οι Βόσνιοι άναψαν δεκάδες καπνογόνα, μερικά εκ των οποίων τα… εκτόξευσαν στους Έλληνες οπαδούς και αυτοί τους τα… επέστρεψαν! «Έφυγαν» και καρέκλες στο γήπεδο, μικρή διακοπή.

Η καλύτερη φάση για την Ελλάδα ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου όταν ο Σάμαρης με εξαιρετική κάθετη μπαλιά έβγαλε τον Μήτρογλου τετ-α-τετ, ωστόσο ο Μπέγκοβιτς έδιωξε δύσκολα.

Η εθνική μας ομάδα μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και έχασε δύο καλές ευκαιρίες μέχρι το 60ο λεπτό.

Στο 55' ο Κώστας Φορτούνης επιχείρησε τρομερό σουτ έξω από την περιοχή, με τον Μπέγκοβιτς ωστόσο να βρίσκει τη μπάλα με τα ακροδάχτυλα και αυτή να σταματάει στο δεξί δοκάρι.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Παπασταθόπουλος έκανε την κεφαλιά αλλά ο Μπέγκοβιτς μπλόκαρε ξανά.

Η λύτρωση ήρθε για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ματς.

Η άμυνα της Βοσνίας δεν μπόρεσε να διώξει καλά τη μπάλα, η οποία στρώθηκε στον Τζαβέλλα και αυτός με ένα απίστευτο κεραυνό με το εξωτερικό νίκησε τον Μπέγκοβιτς και ισοφάρισε για την Εθνική μας ομάδα.

Να σημειωθεί ότι αμφότερες οι ομάδες τελείωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Παπαδόπουλου και του Τζέκο.

Ελλάδα (Μίχαελ Σκίμπε): Καρνέζης, Τοροσίδης, Κ. Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος, Τζαβέλλας, Μανιάτης, Σάμαρης, Μάνταλος, Φορτούνης, Σταφυλίδης, Μήτρογλου.

Στον πάγκο για τη γαλανόλευκη: Γλύκος, Κυριακίδης, Κουτρουμπής, Τζιόλης, Καρέλης, Πέτσος, Βέλλιος, Μπακασέτας, Διαμαντάκος, Σιώπης, Γιαννιώτας, Οικονόμου.

Βοσνία (Μεχμέντ Μπατζάρεβιτς): Μπέγκοβιτς, Βράνιες, Σπάχιτς, Ζουκάνοβιτς, Κολάζινακ, Γιάγιαλο, Χαΐροβιτς, Λούλιτς, Πιάνιτς, Ιμπίσεβιτς, Τζέκο.

Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους: Σέχιτς, Πίριτς, Τσότσαλιτς, Μπίτσακτσιτς, Τσίμιροτ, Μεντουνιανίν, Μιλίτσεβιτς, Σούσιτς, Σούνιτς, Τζούριτς, Στεβάνοβιτς, Κρούνιτς.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γιόχαν Έρικσον (Σουηδία), βοηθοί του οι Ματίας Κλασένιους (Σουηδία), Ντάνιελ Βάρνμαρκ (Σουηδία) και τέταρτος ο Αντρέας Έκμπεργκ (Σουηδία).

Στο γήπεδο Καραΐσκάκη βρέθηκε και ο Αλέξης Τσίπρας

Ο Πρωθυπουργός, μαζί με τον Υφυπουργό Αθλητισμού, Γιώργο Βασιλειάδη, τον Υπουργό Ψηφιακής Πολιτικής Νίκο Παππά και τον Γενικό Γραμματέα Αθλητισμού Ιούλιο Συναδινό παρακολούθησαν από κοντά τον αγώνα.
Ο ΑΓΏΝΑΣ

95' Κίτρινη κάρτα στον Βράνιες

93' Κίτρινη κάρτα στον Γιάγιαλο

90' Πέντε λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.

87' Αλλαγή για τη Βοσνία. Ο Μπίτσακσιτς στη θέση του Χαΐροβιτς.

87' Αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Καρέλης στη θέση του εξαφανισμένου για 87 λεπτά Πέτρου Μάνταλου.

Με δέκα παίκτες παίκτες οι δύο ομάδες μετά τη φάση στο 79ο λεπτό.

82'  Αλλαγή για την Βοσνία. Ο Τζούριτς στη θέση του Ιμπίσεβιτς.

80'  Κίτρινη κάρτα στον Παπασταθόπουλο
Μετά από ένα μαρκάρισμα του Παπασταθόπουλου στον Τζέκο, ο Βόσνιος επιθετικός εκνευρίστηκε και κατέβασε το σορτσάκι του Sokratis, με αντικείμενα να πέφτουν από την εξέδρα (ένα από αυτά βρήκε τον Τζέκο). Σχεδόν όλοι οι παίκτες μαζεύτηκαν στο σημαιάκι του κόρνερ με τον Παπαδόπουλο να ρίχνει κουτουλιά στον Χαΐροβιτς.

79' Κίτρινη κάρτα στον Λούλιτς

79' Κόκκινη κάρτα στον Παπαδόπουλο για κουτουλιά στον Χαΐροβιτς

79' Κόκκινη κάρτα στον Τζέκο με δεύτερη κίτρινη.

73' Ευκαιρία για την Βοσνία. Εξαιρετική επίθεση από τους Βόσνιους με τον Λούλιτς να γυρίζει τη μπάλα στο πέναλτι από τα αριστερά, αλλά το πλασέ του αμαρκάριστου Πιάνιτς πέρασε άουτ.

72' Μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα. Ο Μήτρογλου δέχθηκε την πάσα στην καρδιά της άμυνας της Βοσνίας ύστερα από πάσα Φορτούνη, αλλά ο Σούνιτς τον πρόλαβε πριν εκτελέσει τον Μπέγκοβιτς.

70' Αλλαγή για τη Βοσνία. Ο Σούνιτς στη θέση του τραυματία Σπάχιτς

67' Ευκαιρία για την Βοσνία. Ο Τζέκο πήρε τη μπάλα και έφυγε στην πλάτη του Παπασταθόπουλου, αλλά ο Έλληνας αμυντικός πίεσε τον Βόσνιο και δυσκόλεψε την τελική του προσπάθεια με τον Καρνέζη να αποκρούει στην κλειστή του γωνία.

66' Κίτρινη κάρτα στον Πιάνιτς

65' Κίτρινη κάρτα στον Χαΐροβιτς
65' Κατοχή μπάλας: 44% - 56% υπέρ της Βοσνίας.
Ο Γιαννιώτας παίζει ως δεξί εξτρέμ, με τον Μάνταλο να πηγαίνει αριστερά και τον Σταφυλίδη δίπλα στον Σάμαρη στα χαφ και ουσιαστικά στη θέση του Μανιάτη που αποχώρησε.

59' Αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Γιαννιώτας στη θέση του Μανιάτη

59' Κεφαλιά από τον Παπασταθόπουλο στην εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη με τον Μπέγκοβιτς να μπλοκάρει εύκολα.

58' Πολύ ωραία ενέργεια από τον Σταφυλίδη που πήρε τη μπάλα μπροστά του κοντρολάροντας με το στήθος και μπήκε στην περιοχή αλλά το γύρισμα του στον Μήτρογλου ανακόπηκε από την άμυνα της Βοσνίας.

55' Δοκάρι για την Ελλάδα! Ο Φορτούνης πήρε τη μπάλα 3-4 μέτρα έξω από την περιοχή και χωρίς να το σκεφτεί έκανε το σουτ αλλά ο Μπέγκοβιτς βρήκε τη μπάλα όσο χρειάστηκε με εξαιρετική επέμβαση και την έστειλε στο δεξί του δοκάρι.

52' Πολλά τα αβίαστα λάθη από την Εθνική. Δεν υπάρχει παίκτης στο κέντρο για να ηρεμήσει το παιχνίδι της Ελλάδας

Αλλαξε (σωστά) και ο σκόρερ του γκολ το οποίο αρχικά χρεώθηκε στον Πιάνιτς. Στο ημίχρονο η UEFA έκανε την αλλαγή και το "έδωσε" στον Καρνέζη ως αυτογκόλ.

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

Λήξη ημιχρόνου.  Η Ελλάδα εμφάνισε προβλήματα στο κέντρο της άμυνας της αλλά και στην δημιουργία. Ο Τζέκο είχε αρκετές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ πριν το κάνει ο Πιάνιτς (με τη βοήθεια της πλάτης του Καρνέζη) ενώ η διακοπή έκανε καλό στην Ελλάδα καθώς μετά από αυτή φάνηκε να ξυπνάει. Μία και μόνο επιθετική ενέργεια στο πρώτο ημίχρονο για την ομάδα του Σκίμπε στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, με τον Μάνταλο να είναι εξαφανισμένος στα δεξιά και την Εθνική να είναι "χαρούμενη" με το 0-1.

47' Μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα! Πολύ ωραία πάσα από τον Σάμαρη για τον Μήτρογλου στην πλάτη της άμυνας της Βοσνίας, αλλά το τελείωμα του Έλληνα επιθετικού ηταν κακό. Αυτή ήταν η δεύτερη τελική της Εθνικής μας.

40' Καλύτερη η Βοσνία τόσο στο χορτάρι όσο και στα στατιστικά του αγώνα. Δίκαιο το 0-1 με τους παίκτες του Μπαζντάρεβιτς να ελέγχουν το παιχνίδι

36' Ξεκίνησε και πάλι η αναμέτρηση

33' Προσωρινή διακοπή στον αγώνα Οι οπαδοί της Βοσνίας άναψαν καπνογόνα στους πανηγυρισμούς για το γκολ και πέταξαν δύο φωτοβολίδες στην εξέδρα με τους έλληνες φιλάθλους.  "Ελλάς Σερβία, γ@#$ται η Βοσνία" στις εξέδρες

32' Γκολ για την Βοσνία! Ο Πιάνιτς πέρασε τη μπάλα πάνω από το τείχος, αυτή αρχικά βρήκε στο δεξί δοκάρι του Καρνέζη και στη συνέχεια στην πλάτη του για να καταλήξει στα δίχτυα.

30'
Κατοχή μπάλας: 28% - 72% υπέρ της Βοσνίας

28' Δύο προσπάθειες στο στόχο, τέσσερις εκτός και μία που σταμάτησε σε αμυντικό έχουν οι Βόσνιοι πριν συμπληρωθεί μισή ώρα αγώνα. Τα αντίστοιχα στατιστικά της Εθνικής είναι όλα στο "μηδέν".

24' Νέο σουτ από τον Τζέκο! Πάλι αμαρκάριστος ο Νο1 κίνδυνος της Βοσνίας, αλλά το σουτ που έκανε αυτή τη φορά, ήταν απελπιστικά άστοχο.

22' Νέα ευκαιρία για τη Βοσνία! Ακόμα μία φάση ξεκίνησε από τα αριστερά με τη σέντρα να είναι εύκολη αλλά την ελληνική άμυνα να εμφανίζει μεγάλα κενά και τον Τζέκο να βρίσκεται για δεύτερη φορά ανενόχλητος μέσα στην περιοχή. Ο Βόσνιος στράικερ είχε μάλιστα δύο ευκαιρίες για να σουτάρει αλλά η εκτέλεση δνε ήταν καλή και ο Καρνέζης μπλόκαρε εύκολα.

21' Φάση διαρκείας για την Βοσνία με τον Χαΐροβιτς να κάνει το φαλτσαριστό σουτ από τα αριστερά μέσα από την περιοχή αλλά την μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Καρνέζη.

17' ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ τάκλιν του Παπασταθόπουλου στον Τζέκο, που είχε φύγει στην πλάτη της άμυνας (τον κάλυπτε ο Τζαβέλλας) και ετοιμαζόταν να πλασάρει τον Καρνέζη.

15' Ο Πιάνιτς δεν καταφέρνει να πιάσει το σουτ έξω από την περιοχή, αφού η μπάλα του ήρθε με δύναμη!

Θα μπορούσε κάλλιστα να υποδείξει πέναλτι στην προηγούμενη φάση ο Έρικσον, αφού ο Βράνιες δεν άφηνε με... τίποτα τον Τοροσίδη να κινηθεί προς την μπάλα.

13' Πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη με πολλά φάλτσα, δεν μπαίνει κανείς όμως στην πορεία της μπάλας και περνάει λίγο άουτ. Στην ίδια φάση, ο Τοροσίδης έχει πέσει στο έδαφος και ζητάει δικαιολογημένα πέναλτι καθώς τον τράβηξε ο Βράνιες.

12' Κίτρινη κάρτα στον Τζέκο, που ανέτρεψε τον Φορτούνη λίγο έξω και πλάγια αριστερά από την περιοχή. Σωστή και αυτή η απόφαση του Έρικσον.

10' Κίτρινη κάρτα στον Σπάχιτς. Ο Παπασταθόπουλος έκανε απίστευτη κούρσα από την άμυνα, πέρασε τρεις αντιπάλους κοντά στη γραμμή του πλαγίου και ο Βόσνιος τον ανέτρεψε και είδε την κάρτα του διαιτητή.

Οι φιλοξενούμενοι κυκλοφορούν καλά τη μπάλα στο δικό τους μισό και προσπαθούν να βρουν τους πανύψηλους Τζέκο και Ιμπίσεβιτς με μεγάλες μπαλιές.

Και ο Αλέξης Τσίπρας μόλις μπήκε στο γήπεδο για να παρακολουθήσει το ματς.

2' Ευκαιρία για την Βοσνία. Κεφαλιά του Ιμπίσεβιτς μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε ο Καρνέζης.

1' Σέντρα στην αναμέτρηση!

Διαιτητής είναι ο Γιόχαν Έρικσον (Σουηδία), βοηθοί του οι Ματίας Κλασένιους (Σουηδία), Ντάνιελ Βάρνμαρκ (Σουηδία) και τέταρτος ο Αντρέας Έκμπεργκ (Σουηδία).

Για να δούμε και τις ενδεκάδες που παρατάσσουν οι δύο προπονητές.

Η Ελλάδα αναζητά το τρίποντο που θα της δώσει σαφέστατο προβάδισμα απέναντι στη σημερινή της αντίπαλο και θα τα παίξει όλα για όλα με το Βέλγιο για την πρώτη θέση.

Η Εθνική μας ομάδα μετράει το απόλυτο σε τρία παιχνίδια, ενώ από την άλλη η Βοσνία 2 νίκες και 1 ήττα (4-0 από το Βέλγιο).

Παρακολουθήστε την εξέλιξη της μεγάλης αναμέτρησης της Εθνικής μας ομάδας με την Βοσνία για την 4η αγωνιστική των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου που διεξάγεται στην Ρωσία το 2018!

Μόλις μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η Εθνική Ελλάδας και αποθεώθηκε από τον κόσμο που βρίσκεται αυτή τη στιγμή στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Στο φαληρικό γήπεδο βρίσκονται και αρκετοί Βόσνιοι οπαδοί. Πρέπει να είναι κοντά στους 1000!

Πάει να προκληθεί μια ένταση ανάμεσα σε Έλληνες και Βόσνιους οπαδούς. Φεύγουν κάποια μπουκάλια από τις δύο

Κάποιοι Έλληνες οπαδοί πήραν ένα από τα πανό που είχαν κρεμασμένα στα κάγκελα οι Βόσνιοι.

Αυτή τη στιγμή, πάντως, φαίνεται πως έχει εκτονωθεί η ένταση με τη συμβολή και των ΜΑΤ, που έχουν αφήσει μισή κερκίδα κενή για λόγους ασφαλείας.