Ατρόμητος-Ολυμπιακός 1-1: Ανεκμετάλλευτο το ντέρμπι στη Λεωφόρο με στραβοπάτημα στο Περιστέρι...

Ατρόμητος-Ολυμπιακός 1-1: Ανεκμετάλλευτο το ντέρμπι στη Λεωφόρο με στραβοπάτημα στο Περιστέρι…

ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ισόπαλος ήρθε ο Ολυμπιακός στο Περιστέρι όπου αντιμετώπισε τον πολύ καλό Ατρόμητο, για την 19η αγωνιστική της Superleague.

Μπορεί οι ερυθρόλευκοι να είχαν την κατοχή και τον έλεγχο του παιχνιδιού ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν πιο αποτελεσματικοί και παραγωγικοί όσον αφορά τις φάσεις.

Ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο οι Περιστεριώτες είχαν περισσότερες ευκαιρίες εκ των οποίων οι δύο ήταν κλασικές και θα μπορούσαν κάλλιστα να τους φέρουν το γκολ. Αυτό όπως και το γκολ το οποίο δέχτηκε τελικά ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν κυρίως θέμα άμυνας, αφού το βασικό αμυντικό δίδυμο Σωκράτης και Ντόη δεν είχαν καλή παρουσία στο γήπεδο και δεν ανταπέδωσαν τα αυτά στα οποία μας έχουν συνηθίσει.

Σε σχετική ερώτηση που έκανα στον Μίτσελ ως απεσταλμένος του pireasnews.gr, ο Ισπανός απάντησε ότι οι ομάδες έχουν τα μέσα να εξετάζουν τον αντίπαλό τους κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου κάτι που έκανε και ο Ατρόμητος και τον βοήθησε να κάνει το γκόλ στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού, χτυπόντας την άμυνα του Ολυμπιακού.

Αναλυτικότερα το παιχνίδι:

Η πρώτη καλή ευκαιρία ήταν για τον Ατρόμητο όταν στο 13′ μετά από κόρνερ του Ροτάριου την μπάλα βρήκε με προβολή, ο Στρούγκι που ανάγκασε τον Πασχαλάκης σε μια θεαματική και δύσκολη επέμβαση.

Λίγο αργότερα και μετά από λάθος του Ολυμπιακού στο κέντρο η μπάλα βρέθηκε στα πόδια του Ρομπάι που από πολύ καλή θέση από τα αριστερά έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Στο 24′ ο Μπίελ έκανε το πρώτο σουτ του Ολυμπιακού στο παιχνίδι,το οποίο όμως δεν αποτέλεσε πρόβλημα για τον Γιαννιώτη που μπλόκαρε εύκολα.

Δείτε ακόμα:  Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός: Βαριά ήττα με κόκκινη "τεσσάρα" στην Λεωφόρο-Highlights

Στο 34′ μετά από πασά του Ροντινέι, Ο Φορτούνης συνέκλεισε μέσα στην περιοχή και ανάγκασε τον Γιαννιώτη σε επέμβαση.Και το ημίχρονο έκλεισε ο Έλληνας, με ένα άστοχο αλλά καλά εκτελεσμένο φάουλ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία φάση του Εμβιλά στο 50′, ο οποίος προσπάθησε να απειλήσει εκτός περιοχής με ένα δυνατό σουτ που κατέληξε αρκετά πάνω από την οριζόντια δοκό του τέρματος.

Ένα λεπτό μετά, ο Χάμες βρέθηκε σε πολύ καλή θέση μέσα στην περιοχή μετά από κακό διώξιμο του Κεσρίντα με το κεφάλι και μετά από μία προσποίηση που έκανε μεταφέροντας την μπάλα από το αριστερό πόδι στο δεξί, εκτέλεσε με το εξωτερικό και νικήθηκε από τον τερματοφύλακα.

Στο 54′ με ασίστ του Μπιέλ που ελευθέρωσε τον Μπακαμπού,ο δεύτερος σκόραρε μετά από πολύ καλό κοντρόλ και ακόμα καλύτερο τελείωμα.

Στο 58′ Και εκεί που όλα έδειχναν ότι η μπάλα είχε περάσει κόρνερ, μετά από ευκαιρία που δημιούργησε ο Ρέαμπτσουκ, οι αμυντικοί του Ατρομήτου κράτησαν την μπάλα μέσα στην περιοχή και ο Μπακαμπού προσπάθησε να χριστεί για δεύτερη φορά σκόρερ με τακουνάκι.

Σε μία φάση διαρκείας ο Ντεμπόκ έστειλε την μπάλα άουτ ενώ είχε προηγηθεί δοκάρι μετά από ασυνεννοησία στην άμυνα στο 61′.

Τρία λεπτά αργότερα ήρθε το γκολ για τον Ατρόμητο, όταν ο Ρομπάιτ βρήκε με μία πολύ καλή μεταβίβαση τον Φριτζόνσον που κρέμασε με ένα υποδειγματικό πλασέ τον Πασχαλάκη. Ξεκάθαρη ευθύνη στο γκολ είχαν Σωκράτης και Ντόη, οι οποίοι δεν ήταν σωστά τοποθετημένοι και έχασαν τον επιθετικό.

Ο Ροντινέι βρήκε στο 78′ τον Ελ αραμπι που έστειλε την μπάλα πολύ άουτ μετά από σουτ στην κίνηση, εκτός περιοχής.

Δείτε ακόμα:  Σπουδαίο διπλό του Ολυμπιακού μέσα στην Βαρκελώνη!

Στο 81′ μετά από σέντρα του Ντεμπόκ,ο Ροτάριου βρήκε την μπάλα με το κεφάλι και την έστειλε στο πόδι του Φριτζόνσον, που δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα σε κενή εστία.

Ο Χαμες πήγε να γίνει “ήρωας” στο 90+1′ όταν μετά από εκπληκτικό σόλο όπου πέρασε πολλούς παίκτες του Ατρομήτου τον σταμάτησε ο πολύ καλός Γιαννιώτης που έκανε μία πολύ δύσκολη απόκρουση στο συρτό σουτ του.

Ατρόμητος (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης – Κεσχρίντα, Χατζηισαΐας, Στρούγγης, Ντε Μποκ – Έρλινγκμαρκ (76’ Οικονομίδης), Γκονθάλεθ, Φριντζόνσον (82’ Τζοβάρας) – Ροτάριου, Ρομπάιγ (88’ Τζαβίδας), Κιάρτανσον (82’ Κωτσόπουλος)

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης – Ροντινέι (84’ Βρουσάι), Παπασταθόπουλος, Ντόη, Ρέαμπτσιουκ – Εμβιλά, Χουάνγκ (69’ Γκ. Ροντρίγκες) – Φορτούνης (46’ Μασούρας), Χάμες, Μπιέλ (84’ Σαμασέκου) – Μπακαμπού (69’ Ελ Αραμπί)

Ο Ολυμπιακός χάνει τεράστια ευκαιρία για να μειώσει σημαντικά από τον πρώτο Παναθηναϊκό αφού οι πράσινοι ηττήθηκαν με 0-3 στο ντέρμπι της αγωνιστικής από τον καταιγιστικό ΠΑΟΚ. Σε αντίθεση με τους ερυθρόλευκους η ΑΕΚ δεν άφησε ανεκμετάλλευτη αυτή την εξέλιξη, αφού κατάφερε να νικήσει τον Ιωνικό με ανατροπή στο 90 και να μειώσει μόλις στον έναν βαθμό από την πρώτη θέση.