Μπασκόνια-Ολυμπιακός: Χωρίς σταματημό πήρε το "θρίλερ" από τους Βάσκους

Μπασκόνια-Ολυμπιακός: Χωρίς σταματημό πήρε το “θρίλερ” από τους Βάσκους

ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να κάνει το 4/4 στην φετινή Ευρωλίγκα μέσα στην έδρα της Μπασκόνια σε ένα παιχνίδι θρίλερ το οποίο τελείωσε (92-97) υπερ των Ερυθρόλευκων. Ξεχώρισαν οι Σλούκας και Βεζένκοφ επιθετικά ενώ αμυντικά ήταν για ακόμα μια βραδιά πολυ καλός ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης.

Η ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν ιδανικά την πρώτη περίοδο παίζοντας σκληρή άμυνα και έχοντας πολύ καλή εικόνα και στην επίθεση.Οι Βάσκοι έδειχναν παγωμένοι και τρομαγμένοι και έτσι η πρώτη περίοδος τελείωσε με ένα (16-32) υπέρ του Ολυμπιακού.

Το ΄΄ζουμί΄΄ όλου του παιχνιδιού αρχίζει από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά.Ενώ ο Ολυμπιακός δείχνει ότι δύσκολα η εύκολα συντηρεί μια διαφορά 10 πόντων έρχεται ένα τρίποντο του Λαρεντζάκη για το (28-40) και εκεί οι Ερυθρόλευκοι παθαίνουν ολικό ΄΄μπλακ άουτ”.

Η Μπασκόνια βρίσκει ρυθμό και με μερικά μεγάλα σουτ των Κοστέλο,Μαρίνκοβιτς και Σεντεκέρσκις καταφέρνει να πλησιάσει σε απόσταση μόλις τριών πόντων τον Ολυμπιακό λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Οι Ερυθρόλευκοι έχουν χάσει το μυαλό τους σε εκείνο το σημείο κάνουν 8 επιθετικά λάθοι σε 6 λεπτά και καταφέρνουν να χάνουν στο ημίχρονο για 5 πόντους έχοντας βάλει μόνο 2 πόντους και έχοντας δεχθεί 19 (47-42).

Η τρίτη περίοδος δεν αρχίζει ιδανικά για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα,3ποντο Γκεντράιτις (50-42).

Σε εκείνο το διάστημα προσπαθεί επιθετικά μόνος του ο Σάσα Βεζένκοφ με αρκετά τρίποντα να κρατήσει τον Ολυμπιακό στο κυνήγι του παιχνιδιού.Πλέον όμως η ΄΄κλεψύδρα΄΄ είχε αρχίσει να αδειάζει και οι Βάσκοι έπαιρναν όλο και μεγαλύτερη διαφορά,η οποία έφτασε τους 9 πόντους (74-65).

Πλέον με την αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου ο Ολυμπιακός θα έπρεπε να παίξει την τελευταία του ζαριά.Οι Ερυθρόλευκοι μπαίνουν δυνατά με διάθεση για σκληρή άμυνα με επαφές.Ο Μπαρτζώκας επανέφερε τον Λαρεντζάκη και τον Σλούκα, ο πρώτος έπαιξε πάρα πολύ καλές άμυνες και σε συνδυασμό με τον καλο Φαλ της τέταρτης περιόδου ο Ολυμπιακός περνάει μπροστά για έναν πόντο.

Δείτε ακόμα:  Βαγγέλης Μαρινάκης: Ο πρωθυπουργός οφείλει με πράξεις και κινήσεις να προστατεύσει το δημόσιο συμφέρον

Ο Σλούκας επιθετικά ήταν τέλειος σε αυτην την περίοδο,πέρα από τις ασίστ και τα δύσκολα δίποντα είχε καθαρό μυαλό με το οποίο αναγκάζει την Μπασκόνια στο 5ο της φάουλ αρκετά νωρίς,περίπου 5 λεπτά πριν το τέλος.

Ο Ολυμπιακός με υπομονή καλή άμυνα και ευστοχία στις βολές καταφέρνει να βρίσκεται μπροστά και να μην επιτρέπει στην Μπασκόνια να ξεπεράσει.Οι Βάσκοι τα έδωσαν όλα έβαλαν κάποια δύσκολα τρίποντα αλλά δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα με (92-97)

ΤΟ ΠΑΡΑΔΟΞΟ ΜΕ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ

Ο Ολυμπιακός φέτος έχει κάνει κάτι που είναι αρκετά περίεργο και ασυνήθιστο.Σε δύο εκτός έδρας παιχνίδια με την φιναλίστ και μια πολύ καλή επιθετική ομάδα κατάφερε να κερδίσει ενώ δέχτηκε από την πρώτη 87 πόντους και απο την δεύτερη 92.Οι ερυθρόλευκοι δεν είναι μόνο μια ομάδα που παίζει μέσα από την άμυνά της είναι μια ομάδα με εξαιρετικό επιθετικό πλάνο το οποίο την ανταμείβει με τέτοιου διαμετρήματος νίκες.

ΤΟ ΕΠΌΜΕΝΟ ΠΑΙΧΝΊΔΙ

Την ερχόμενη Πέμπτη 27/10 ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει την εξίσου δυνατή Μονακό στο όπως ακούγεται κατάμεστο ΣΕΦ.Το παιχνίδι θα προβληθεί από την συχνότητα των καναλιών Novasports στις 21: 00 ώρα Ελλάδος.