Έκανε "σμπαράλια" την Βασίλισσα και πάτησε κορυφή

Έκανε “σμπαράλια” την Βασίλισσα και πάτησε κορυφή

ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ο Ολυμπιακός με μια μια εμφατική εμφάνιση κέρδισε την Ρεάλ με 73-60 και πλέον βρίσκεται στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Τόμας Γουόκαπ που εκτός απο τους 18 πόντους του βοήθησε και αμυντικά για την ομάδα,ακόμα θετική εμφάνιση είχαν οι Βεζένκοφ και Σλούκας.Με αυτήν την νίκη οι Ερυθρόλευκοι αποδεικνύουν οτι φέτος ίσως να είναι η ΄΄χρονιά τους΄΄.

Το παιχνίδι άρχισε σε καλό ρυθμό με τον Γουόκαπ και Παπανικολάου να διαμορφώνουν το (14-8).Η απάντηση της Ρεάλ ήρθε με τον Ταβάρες με ένα γρήγορο 4-0 (14-12).Οι Ερυθρόλευκοι κατάφερναν μέσα απο την άμυνά τους να βρίσκουν επιθετικό ρυθμό και προχώρησαν στο (19-12) προτού ο Χεζόνια κλείσει την περίοδο με το (19-15)

Στην συνέχεια ο Ολυμπιακός έχασε για λίγο την συγκέντρωσή του και υποχρέωσε τους Ισπανούς να προσπεράσουν με (19-20).Βέβαια μετά οι Ερυθρόλευκοι έσφιξαν τον κλοιό γύρω απο την ρακέτα και με καλές άμυνες αλλά και το καλάθι και φάουλ του Μακκίσικ πέρασαν μπροστά με 5 πόντους (27-22).Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με μια πολύ καλή επίθεση του Ολυμπιακού που έφερε ελεύθερο τρίποντο του Γουόκαπ για το (36-28).

Πλέον τα πράγματα έμοιαζαν πιο εύκολα για τους Πειραιώτες που είχαν βρεί τον τρόπο να αντιμετωπίζουν τις επιθέσεις της Ρεαλ και το μόνο που χρειάζονταν ήταν λίγο καλύτερη επιθετική ευστοχία απο μεριάς τους.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου ο Ολυμπιακός έκανε διψήφια την διαφορά με το ( 40-30),ωστόσο οι Ισπανοί μέσα απο την καλή άμυνα τους έφεραν το σκορ στο (45-40).Τότε το καλάθι του Γουόκαπ και το εκπληκτικό και δύσκολο τρίποντο του Κάναν κάνουν το (50-40).Η τρίτη περίοδος τελείωσε τελικά με (54-44) υπέρ των Πειραιωτών.

Δείτε ακόμα:  Ολυμπιακός Αϊντχόφεν 4-2: Μεγάλη νίκη πρόκρισης στο Φαλήρο-video

Πλέον στην τελευταία καμπή του παιχνιδιού οι Ερυθρόλευκοι απλά χρειαζόντουσαν συγκέντρωση ώστε να πάρουν την νίκη.Η Ρεάλ προσπάθησε να επιστρέψει αλλά το καλάθι του Σλούκα για το (63-50) αποδείχτηκε μαχαιριά στην καρδιά για την ΄΄Βασίλισσα΄΄.Τελικό σκορ το (73-60) με έναν Ολυμπιακό σχεδόν τέλειο και στις δύο μεριές του γηπέδου αφήνοντας αρκετές υποσχέσεις για το μέλλον.