Επαγγελματική Νίκη με "καμπανάκια" στην άμυνα

Ολυμπιακός – Ζαλγκίρις Κάουνας: Επαγγελματική Νίκη με “καμπανάκια” στην άμυνα

ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Χωρίς να ΄΄iδρώσει΄΄ ο Ολυμπιακός κέρδισε την Ζαλγκίρις Κάουνας στο μουντό ΣΕΦ και έβαλε τις βάσεις για το δύσκολο πρόγραμμα που τον περιμένει,βασικός διακριθείς απο την αναμέτρηση ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ με 23 πόντους και 14 ριμπάουντ ωστόσο θετική συνεισφορά είχαν και οι Σλούκας,Λαρεντζάκης,Φαλ και Γουόκαπ.

Η ΑΝΑΜΈΤΡΗΣΗ

Στο παιχνίδι η ομάδα που μπήκε καλύτερα ήταν εκείνη των Λιθουανών με ένα γρήγορο(2-9).Ο Ολυμπιακός έψαχνε σιγά σιγά τα πατήματα του και σε επίθεση και σε άμυνα.Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Ερυθρόλευκοι είχαν μια αστάθεια στο τρίποντο και γενικά στο πέντε εναντίων πεντε η οποία δεν επέτρεπε την δημιουργία κάποιου σερί.Ακόμα η πρώτη περίοδος συνοδεύτηκε με αρκετά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ και γενικά μια κακή άμυνα επιτρέποντας στην Ζαλγκίρις να προηγείται με (18-21).Η δεύτερη περίοδος βέβαια είχε εντελώς διαφορετική έκβαση,ο Ολυμπιακός έπαιζε όσο περνούσαν τα λεπτά πιο σκληρή και δυνατή άμυνα και συνάμα έβρισκε ρυθμό στην επίθεση.Οι Λιθουανοί έβαλαν κάποια μεγάλα σουτ μη αφήνοντας τους Ερυθρόλευκους να ανοίξουν την διαφορά,ώσπου ο κόουτς Μπαρτζώκας δοκίμασε ένα χαμηλό σχήμα με Σλούκα,Λαρεντζάκη Μακκίσικ,Βεζένκοφ και Μπολομπόι.Αυτή η χαμηλή σχετικά πεντάδα προσπάθησε να βρεί ρυθμό με κάποια σουτ έξω από τα 6.75 και έφτασε μερικά δευτερόλεπτα πριν την λήξη του ημιχρόνου να είναι μπροστά με 6 πόντους(41-35).Εκεί ήταν που ο φορμαρισμένος Γιαννούλης Λαρεντζάκης πήρε το ραβδάκι του και με ένα εκπληκτικό μπάζερ τρίποντο έδωσε μια διαφορά 9 πόντων στους Πειραιώτες(44-35).Το πλάνο του Έλληνα προπονητή ήταν το συνηθισμένο του,πίεση στην άμυνα καλύτερα μπλοκ-άουτ και ταχύτητα στην επίθεση.Στο τρίτο δεκάλεπτο Γουόκαπ και Βεζένκοφ οδήγησαν επιθετικά τον Ολυμπιακό δημιουργώντας μια διαφορά 9 πόντων στην αρχή της τρίτης περιόδου(49-40).Οι Λιθουανοί είχαν πείσμα και πίστη για ένα καλό αποτέλεσμα τι και αν οι Ερυθρόλευκοι έπαιρναν διαφορές 8 η 9 πόντως εκείνοι τις μείωναν μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα στους 4 πόντους.Τότε μπήκε στην εξίσωση και ο Άλεκ Πίτερς ο οποίος σε συνδυασμό με τον πολύ καλο Μουσταφά Φαλ βοήθησαν τον Ολυμπιακό να βρίσκεται μπροστά πάλι με 9 πόντους στο τέλος της περιόδου(67-58).Οι Ερυθρόλευκοι μπήκαν στο τέλος απλα για να καθαρίσουν το μάτς,κατι που έδειχνε να πηγαίνει καλα μέχρι που 2 τρίποντα του Κάβανο και 1 του Έβανς ψαλίδισαν την διαφορα στους 4 πόντους και στο (74-70).Ο Μπαρτζώκας επανέφερε τους Σλούκα, Λαρεντζάκη,Μακκίσικ,Βεζένκοφ και Μπόλομποι η πεντάδα που είχε παίξει την αποτελεσματική άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα.Δίποντο απο τον Λαρεντζάκη καλάθι και φάουλ από τον Βεζένκοφ και ξανά η διαφορά στους 9 (79-70).Το τελειωτικό χτύπημα ξανα ήρθε από τον Έλληνα διεθνή γκαρντ με ένα δύσκολο τρίποντο με περίπου ενάμιση λεπτό να απομένει(85-73).Για ακόμα ένα παιχνίδι ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης παίζει σημαντικό ρόλο όχι μόνο στην άμυνα αλλά και στην επίθεση των Ερυθρολεύκων.Το τελικό σκορ ήταν (90-80), σε κακή μέρα ήταν ο Ταρίκ Μπλάκ που δεν μπήκε στο κλίμα του αγώνα και αποβλήθηκε με πέμπτο φάουλ στην αρχή της Τέταρτης περιόδου.

Δείτε ακόμα:  Ολυμπιακός-Άρης 1-1: Από τύχη ο Άρης πήρε την ισοπαλία-HIGHLIGHTS

ΚΑΜΠΑΝΆΚΙΑ ΣΤΗΝ ΆΜΥΝΑ

Ο Ολυμπιακός δέχθηκε 80 πόντους μέσα στην έδρα του αυτο το γεγονός προβληματίζει τον Μπαρτζώκα για το δύσκολο πρόγραμμα που ακολουθεί.Στα επόμενα παιχνίδια η άμυνα πρέπει να είναι καλή και στις 4 περιόδους και όχι μόνο στην μία,ώστε οι Πειραιώτες να συνεχίσουν το νικηφόρο σερί τους.Επόμενο παιχνίδι του Ολυμπιακού είναι την ερχόμενη Τετάρτη 19/10 μέσα στην έδρα της Ρεάλ Μαδρίτης στις 21:45 μια αναμέτρηση που θα μπορέσετε να την παρακολουθήσετε μέσα από τα κανάλια Νovasports.