Φενέρμπαχτσε-Ολυμπιακός 79-77

Φενέρμπαχτσε-Ολυμπιακός 79-77 : Έδωσε ότι είχε αλλά δεν ήταν αρκετό

ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Σε ένα φαινομενικά δύσκολο παιχνίδι ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από την Φορμαρισμένη και Φενέρμπαχτσε και έκανε την Τρίτη του ήττα στην φετινή Ευρωλίγκα.Απο τους Ερυθρόλευκους ξεχώρισαν οι Πίτερς και Κάναν ενώ θετικοί ήταν ο Γκος και ο Παπανικολάου κυρίως στην τελευταία περίοδο .

Για ακόμα ένα παιχνίδι ο Ολυμπιακός δεν άρχισε καλά όντας άστοχος στην επίθεση αλλά και πολύ κακός στην άμυνα καθώς στο πρώτο δεκάλεπτο δέχθηκε 29 πόντους . Όσο περνούσε όμως ο χρόνος οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έβρισκαν τα πατήματα τους ,αν και μπήκαν στο ημίχρονο με διαφορά 13 πόντων δεν είχε κανείς την εντύπωση ότι είχαν παρατήσει το παιχνίδι

Με μια πολύ καλή Τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει την διαφορά μέχρι και στον πόντο (53-52) χάρη στις πολύ καλές επιθετικές ενέργειες των Πίτερς Κάναν αλλά και στη σκληρή άμυνα στην αντίπερα πλευρά του παρκέ. Οι Ερυθρόλευκοι έδειχναν ότι αργά η γρήγορα θα έπαιρναν κεφάλι στο σκορ κάτι που τελικά δεν έγινε στην προτελευταία περίοδο του παιχνιδιού .

Λίγο η κούραση λίγο και η έλλειψη επιλογών δεν άφηναν τον Ολυμπιακό να προσπεράσει , είναι δύσκολο να κανείς μια τόσο μεγάλη ανατροπή απέναντι στην Φενέρμπαχτσε ποσό μάλλον και εκτός έδρας .Ο αδύναμος κρίκος μέχρι τότε για τον Ολυμπιακό ήταν ο καταπονημένος Τομας Γουοκαπ με 0 πόντους δεν του είχε βγει τίποτα στο παιχνίδι .

Στις τελευταίες στροφές του παιχνιδιού οι δυο ομάδες βρισκόντουσαν πολύ κοντά στο σκορ ,τα τρίποντα τουΠαπαγιάννη πλήγωσαν τον Ολυμπιακό σε εκείνες τις κρίσιμες τελευταίες κατοχές του αγώνα (79-74).Μετά την κρίσιμη άμυνα που έβγαλε ο Ολυμπιακός ο Πίτερς σε μια άψογα εκτελεσμένη επίθεση έκανε το (79-77) σε ένα παιχνίδι 3 κατόχων μέχρι την λήξη.Οι Πειραιώτες έχασαν το ριμπάουντ 2 φορές όμως η τύχη ήταν με το μέρος τους καθώς στην δεύτερη άμυνα την μπάλα την έβγαλε ο Παπαγιάννης και είχαν τον τελευταίο λόγο στο ματς . Ο Γκος βρήκε διάδρομο στο τέλος έκανε κάτι σαν φλοτερ αλλά αστόχησε με τον Μιλουτινοφ να μην πηδάει σε σωστό χρόνο για να πάει το ματς στην παράταση ,έτσι γράφτηκε το τελικό (79-77).
Αίσθηση προκάλεσε και η ανακοίνωση της ΚΑΕ για το καθαρό φάουλ που έγινε στον Γκος στη τελευταία φάση του αγώνα , με την Φενέρμπαχτσε να απαντάει αναφέροντας ότι δεν πρέπει να δίνετε βάση σε έξω αγωνιστικούς παράγοντες .

Δείτε ακόμα:  Europa League: Μονομαχία Ολυμπιακού με Αϊντχόφεν στους "32"- Η ταυτότητα των Ολλανδών

Ο Ολυμπιακός πρέπει να μάθει από αυτήν την ήττα και να αρχίσει ένα νικηφόρο σερί με αρχή το παιχνίδι στο Σ.ΕΦ. την Μπασκονια για την έβδομη αγωνιστική της Ευρωλίγκας .