Μονακό-Ολυμπιακός: Λάθη και έλλειψη συγκέντρωσης στέρησαν το διπλό

ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με (64-60) από την Μονακό σε μια μέτρια δικιά του εμφάνιση. Ο Πίτερς και ο Φαλ ήταν θετικοί, επιθετικά ο Σλούκας δεν κατάφερε να μην υποπέσει σε κάποιες λάθος επιλογές στο τέλος με την ομάδα γενικά να μην είναι συγκεντρωμένη σε διάφορες φάσεις του παιχνιδιού.

Για τους Μονεγάσκους ο Ντιάλλο και ο Τζέιμς ήταν διακριθέντες με τον Μακουντού να κλέβει την παράσταση με τις κινήσεις του.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους Πειραιώτες με τους Βεζένκοφ και Φαλ να βοηθούν για την διαφορά 14 πόντων (6-20).Οι Ερυθρόλευκοι δεν έβρισκαν σουτ απο την περιφέρεια και γι αυτό μέσα απο την άμυνά τους και την διείσδυση στην επίθεση κατάφερναν να σπάνε την ζώνη της Μονακό. Η περίοδος τελείωσε με (8-20) υπέρ του Ολυμπιακού και όλα φαίνονταν οτι θα ήταν εύκολα αν και εφόσον ο Ολυμπιακός δεν έχανε την αμυντική του αλλα και επιθετική του συγκέντρωση.

Στην συνέχεια όμως είχαμε την αντίδραση της Μονακό με τα τρίποντα του Τζέιμς αλλά και του Οκόμπο, ωστόσο σαν απάντηση η Ερυθρόλευκοι χρησιμοποίησαν τον Πίτερς που δικαίωσε τον Μπαρτζώκα με 3/3 τρίποντα(22-34).Όσο περνούσε η ώρα ο Ολυμπιακός έκανε λάθη και είχε χάσει τον επιθετικό του ρυθμό επιτρέποντας στους Γάλλους να πλησιάσουν στους 3 πόντους(31-34) με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Ήταν φανερό οτι ο εφιάλτης του Ολυμπιακού είχε ξαναγυρίσει καθώς πάλι έχανε διαφορά πάνω απο 10 πόντους σε σχετικά μικρό διάστημα.Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Μονεγάσκοι μπήκαν με το πόδι στο γκάζι προσπέρασαν αρχικά με (37-34) μετά απο αρκετές κακές επιθέσεις του Ολυμπιακού.Τελικά οι Πειραιώτες με τον Κάναν και τον Φάλ έφεραν το ματς στα ίσια (39-39).Ο Γουόκαπ και ο Παπανικολάου έκαναν κάποια αβίαστα λάθη και η Μονακό τελείωσε την περίοδο με (46-42).

Δείτε ακόμα:  Ολυμπιακός: Αυτή είναι η "μαύρη" λίστα του Μίτσελ

Ο Ολυμπιακός μπορεί να μην έκανε καλές επιθέσεις αλλά έβγαζε άμυνες αυτο τον είχε κρατήσει μέσα στο παιχνίδι.Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο με ένα ουσιαστικά τετράποντο του Ντιαλλό(καλάθι και φάουλ) οι Ερυθρόλευκοι έμειναν πίσω με 7(52-45) και πλέον χρειαζόντουσαν άμεσες λύσεις για να ανατρέψουν την κατάσταση.Σιγά σιγά άμυνα με την άμυνα οι Ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν το παιχνίδι στο (53-53) αλλά μετά 2 στιγμές αδράνειας έφεραν 2 κρίσιμα τρίποντα για την Μονακό.

Με το σκορ στο (59-53) 2 λεπτά πριν το τέλος ο Πίτερς έβαλε ένα κρίσιμο τρίποντο που έδωσε ελπίδα για την νίκη(59-56).Ο Μακκίσικ πήρε και αυτός ένα σημαντικό σούτ ύστερα απο ασίστ του Σλούκα και ισοφάρισε σε (59-59).Ο Ολυμπιακός έβγαλε άμυνα αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει στην επίθεση και έτσι η Μονακό βρέθηκε με τις 1/2 βολές του Ντιαλλό στο (62-59).Ο Ομπράντοβιτς έξυπνα έκανε φάουλ στον Σλούκα αλλά ο τελευταίος δεν κατάφερε να ευστοχήσει και στις 2 βολές κάτι που πρακτικά έβαζε ταφόπλακα στο παιχνίδι.