Ολυμπιακός-Αναντολού Εφές 76-70: Ακλόνητος στην κορυφή

ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ακλόνητος στην κορυφή

Οι Ερυθρόλευκοι υπέταξαν την Αναντολού Εφές με (76-70) στο κατάμεστο ΣΕΦ.Παρά την απουσία των Πίτερς και Σλούκα για ακόμα ένα παιχνίδι ο Ολυμπιακός έδειξε για ποιό λόγο είναι πρώτος στον βαθμολογικό πίνακα.Στο ματς ξεχώρισε ο Μιχάλης Λούντζης που έσπασε και πέντε ρεκορ καριέρας(πόντοι,ριμπάουντ,εύστοχα δίποντα,εύστοχα τρίποντα,ράνκινγκ)σημειώνοντας 13 πόντους και 7 ριμπάουντ.Φυσικά απο τους διακριθέντες δεν γίνονταν να λείπει και ο Σάσα Βεζένκοφ.

Πιο αναλυτικά ο Ολυμπιακός μπήκε κάπως ΄΄κρύος΄΄ αλλά δεν άργησε να βρεί ρυθμό χάρη στην καλή άμυνα και στον δυναμήτη Φαλ που έκανε το (18-6) στο σκορ.Κλασσικά ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά με ενέργεια και με το τρίποντο του Λούντζη τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με (22-11).

Ο Κλάιμπερν και ο Ζίζιτς κατέβασαν την διαφορά στους 6 πόντους ύστερα απο ένα σερί των Τούρκων ( 26-20),Η απάντηση των Πειραιωτών δεν άργησε με το καλάθι του Λούντζη για το(31-22).Οι Ερυθρόλευκοι χάρη στην άμυνα τους κρατούσαν μακριά την Εφές και έφτασαν την διαφορά μέχρι και τους 15 πόντους (40-25). Τελικό σκορ του ημιχρόνου ύστερα απο μείωση του σκορ για την Εφές απο τον Εμπάι ήταν το (41-31).

Με την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου o Βεζένκοφ πήρε φωτιά και ο Ολυμπιακός κατάφερε να προσπεράσει μέχρι και με 16 πόντους (59-43).Τότε ήταν που η Αναντολού προσπάθησε κυρίως με προσπάθειες του Κλάιμπερν και του Λάρκιν να μειώσει στο σκορ και εν τέλει το κατάφερε.Οι Τούρκοι έκαναν ένα γρήγορο 9-0 (59-52).Πλέον ο Ολυμπιακός έπρεπε να διαχειριστεί μια διαφορά 7 πόντων για να χαμογελάσει στο τέλος του παιχνιδιού.

Η Εφές μπήκε δυνατά και μείωσε στους 4 πόντους (62-58) προτού ο Λούντζης και ο Λαρεντζάκης ωθήσουν τον Ολυμπιακό στο (70-61).Οι Τούρκοι δεν τα παράτησαν και προσπάθησαν με τον Λάρκιν και τον Ντάνστον αλλά ο Βεζένκοφ κράτησε τον Ολυμπιακό ΄΄στα πόδια του΄΄.Τελικό σκορ του παιχνιδιού (76-70) με τους Ερυθρόλευκους να παίρνουν ακόμα μια νίκη και να βρίσκονται κοντά στην πρόκριση και μαθηματικά στα πλέι οφ της διοργάνωσης .

Δείτε ακόμα:  ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Live Streaming: Δείτε ΖΩΝΤΑΝΑ το ντέρμπι των αιωνίων