Ολυμπιακός-Άρης 1-0: Τρίποντο με την υπογραφή του Μασούρα!

ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Με 1-0 επικράτησε ο Ολυμπιακός απέναντι στον Άρη μέσα στο κατάμεστο Καραϊσκάκης και πήρε τρεις πολύ σημαντικούς βαθμούς για την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Αναλυτικότερα παρά το σκληρό παιχνίδι του αντιπάλου του και την αμυντική λειτουργία που δούλεψε στο πρώτο ημίχρονο για τον Πάρντιου, οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να τρυπήσουν τον πολύ καλό σήμερα Κουέστα,με τον Γιώργο Μασούρα, που σκόραρε με το που μπήκε, στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου.

Διάφορα για τον Ολυμπιακό έκαναν για ακόμα μία φορά οι Χάμες, Μπίελ και Χουάνκ, πίνω πολύ καλός ήταν και ο Ροντινέι ο οποίος με τις καλές του εμφανίσεις δείχνει ότι έχει αφομοιωθεί με την ομάδα. Σταθεροί ήταν επίσης οι δύο κεντρικοί αμυντικοί του Ολυμπιακού, Σωκράτης και Ντόι που κέρδισαν πολλές μονομαχίες μέσα και έξω από την περιοχή.

Αναλυτικότερα το παιχνίδι:

Η πρώτη καλή στιγμή ήταν για τον Άρη, όταν στο 27′,ο Μαντσίνι έστειλε την μπάλα άουτ χωρίς να ανησυχήσει ιδιαίτερα τον Πασχαλάκη.

Δύο λεπτά αργότερα και μετά από κλέψιμο και πάσα του Φορτούνη ο Μπακαμπού βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση μπροστά από το τέρμα και σκόραρε. Το γκολ ωστόσο ακυρώθηκε αφού ο Κονγκολέζος ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στο 42′ μετά από πολύ ωραία ενέργεια του Μαζικού από τα πλάγια, η μπάλα έφτασε στον Γκρέι, που έστειλε με τακουνάκι την μπάλα στα δίχτυα. Και αυτό το γκολ όμως δεν μέτρησε, αφού ο Τζαμαϊκανός ήταν επίσης οφσάιντ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε κατευθείαν με γκολ, όταν ο Μασούρας ο οποίος μόλις είχε μπει αλλαγή σκόραρε στο 46′ μετά από θεαματική σέντρα του Χάμες.

Μετά από σέντρα του μαζικού, από τα πλάγια και την προσπάθεια του Ντάριντα, ο Πασχαλάκης μπλόκαρε με σιγουριά την μπάλα, στο 49′.

Δείτε ακόμα:  Ολυμπιακός-Καραμπάγκ 0-3: Κατώτεροι των περιστάσεων οι ερυθρόλευκοι - επεισόδιο με Σισέ και κερκίδα!

Ένα λεπτό αργότερα μετά από πολύ ωραία πάσα του Χάμες η μπάλα έφτασε στον Μπακαμπού, που με ένα σουτ εκτός περιοχής ανάγκασε τον Κουέστα σε μία από τις πολλές επεμβάσεις που έκανε στο παιχνίδι.

Στο 54′ και μετά από σέντρα του Νταμπό την μπάλα προσπάθησε να βρεί ο Γκρέι, ωστόσο συγκρούστηκε με τον γκολκίπερ του Ολυμπιακού και χτύπησαν και οι δύο επικίνδυνα.

Μετά από κόρνερ η μπάλα έφτασε στον χουάνγκ που βρισκόταν εκτός περιοχής ο οποίος εξαπέλυσε ένα πολύ καλό σουτ το οποίο κατέληξε κόρνερ μετά την παρέμβαση του Ντάριντα στο 71′.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε την πολιορκία του, αυτή την φορά με τον Μπίελ που πέρασε τρεις παίκτες του Άρη μέσα στην περιοχή και νικήθηκε από τον Κουέστα αφού βρέθηκε σε θέση τετ α τετ. Η φάση όμως δεν τελείωσε εκεί, διότι ο Μασούρας δεν μπόρεσε να πιάσει το “”ριμπάουντ””και δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα μέσα στην κενή εστία μετά από προβολή.

Ο Μπιέλ νικήθηκε από τον Κουέστα για δεύτερη φορά, όταν ο Φαμπιάνο έκανε φάουλ πάνω στον Μασούρα στο 85′,το οποίο εκτέλεσε ο Ισπανός κάτω αριστερά και ανάγκασε τον συμπατριώτη του σε μία πολύ δύσκολη επέμβαση.

Ο γκολκίπερ έδειξε την αξία του και στο 90+1′ όταν μετά από μπαλιά του Χουάνκ νίκησε και τον Ελ Αραμπί,που κατέβασε υποδειγματικά την μπάλα και δεν πλάσαρε με τον σωστό τρόπο.

Το ματς τελείωσε με μία άστοχη εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από την περιοχή των ερυθρολεύκων από τον Πάλμα.

Με αυτό το ματς Ολυμπιακός συνεχίζει το θετικό σερί στο πρωτάθλημα νικώντας τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι και μάλιστα χωρίς να δεχτεί γκολ.

Δείτε ακόμα:  Σεραφείμα Καμπούρη: Η πρώτη δημιουργός παγκοσμίως που έχει φτιάξει το σήμα του Ολυμπιακού με την τεχνική 3d origami!

Όπως φαίνεται το σύνολο του Μίτσελ έχει στρώσει και αναμένει δυνατό, για να χτυπήσει την ΑΕΚ και τον Παναθηναϊκό και να κυνηγήσει το πρωτάθλημα.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε επίσης να πάρει το τρίποντο κόντρα στα Γιάννενα με ένα πέναλτι του Σπόραρ στο 90+1′, όπως και η ΑΕΚ διέλυσε τον Παναιτωλικό με 4-1. Θετικό σαφώς είναι, ότι ο ΠΑΟΚ έχασε βαθμούς κόντρα στον ΟΦΗ φέρνοντας “λευκή” ισοπαλία.

Μόλις την Τετάρτη ο Ολυμπιακός θα αγωνιστεί ξανά με τον Άρη στα πλαίσια τις φάσεις των προημιτελικών του κυπέλλου.

Οι ενδεκάδες:

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ρέαμπτσιουκ, Ντόι, Παπασταθόπουλος, Ροντινέι, Εμβιλά, Ιν. Χουάνγκ, Μπιέλ (88′ Γκάρι Ροντρίγκες), Χάμες (78′ Σαμασέκου), Φορτούνης (46′ Φορτούνης), Μπακαμπού (70′ Ελ Αραμπί).

Άρης (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Μαζικού, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Οντουμπάτζο, Ετέμπο, Νταρίντα (73′ Μανού Γκαρθία), Νταμπό (79′ Ντουκουρέ), Μαντσίνι, Ματέο Γκαρσία (85′ Πάλμα), Γκρέι (73′ Καμάτσο).