Ολυμπιακός ΠΑΟΚ 2-1: Κόκκινο το ντέρμπι και μόνος στην κορυφή!

NEWS ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής στο ντέρμπι του Γεώργιος Καραϊσκάκης απέναντι στον ΠΑΟΚ. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν 2-1 του Δικεφάλου με τα γκολ των Αγκιμπού Καμαρά (22′) και Μασούρα (31′) στο πρώτο ημίχρονο, ενώ μείωσε στο 81′ ο Μουργκ. Πρώτοι και αήττητοι στο πρωτάθλημα οι Πειραιώτες.

Ο Πέδρο Μαρτίνς επιφύλασσε μια έκπληξη στο αρχικό σχήμα, καθώς έδωσε φανέλα βασικού στον άλλοτε «ασπρόμαυρο» Γκάρι Ροντρίγκεζ ενώ νωρίτερα είχε αποκλείσει από την αποστολή τους Ρόνι Λόπες, Μπα και Καρμπόβνικ. Ο Εσίτι αντικατέστησε τον Κούρτιτς στους φιλοξενούμενους, με τον Ραζβαν Λουτσέσκου να επιλέγει μια προβλεπόμενη σύμφωνα με τα τελευταία ρεπορτάζ ενδεκάδα.

Το ντέρμπι ήταν έντονο και νευρικό από τα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται την κατοχή αλλά χωρίς την μεγάλη φάση. Στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Αγκιμπού Καμαρά (22’) και το ματς άλλαξε. Ο Ολυμπιακός κέρδισε μέτρα και άγγιξε και δεύτερο γκολ με τον Ελ Αραμπί αλλά η μπάλα σταμάτησε δις στο δοκάρι του Πασχαλάκη (28’). Τρία λεπτά αργότερα, με νέα αντεπίθεση, ο Μασούρας έκανε από κοντά το 2-0, με ασίστ του Αγκιμπού Καμαρά! Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μειώσει αλλά ο Σβαμπ δεν κατάφερε από κοντά να βρει στόχο και ο Ολυμπιακός κράτησε το πολύτιμο 2-0.

Ο Ελ Καντουρί πέρασε στο ματς αντί του Εσίτι, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι, με δοκάρι του Καμαρά με τον φιλοξενούμενους να απαντούν στα δοκάρια με τον Μιχαηλίδη (58’). Οι φιλοξενούμενοι είχαν πλέον την κατοχή και κατάφεραν να μειώσουν με τον Μουργκ (81΄) που είχε αντικαταστήσει τον Μίτριτσα που αποχώρησε λόγω τραυματισμού. Ο ΠΑΟΚ είχε την υπεροχή στα τελευταία λεπτά, πίεσε ασφυκτικά αλλά δεν κατάφερε να φθάσει στην ισοφάριση.

Δείτε ακόμα:  Ολυμπιακός-Χίμκι: Με νίκη γοήτρου τέλειωσε ο Ολυμπιακός τη σεζόν στη Euroleague

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μαντί Καμαρά (70′ Μπουχαλάκης), Αγκιμπού Καμαρά (83΄Κουντέ), Μασούρας (83′ Βρουσάι), Γκάρι Ροντρίγκες (46′ Ονιεκούρου), Ελ Αραμπί (59′ Τικίνιο)
ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Σίντκλεϊ (59′ Μιτρίτσα, 78′ Μουργκ), Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Ροντρίγκο, Εσίτι (46′ Ελ Καντουρί), Σβαμπ, Μπίσεσβαρ (59′ Βιεϊρίνια), Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς, Άκπομ (59′ Σφιντέρσκι)

Ο Σταύρος Λιλόγλου είναι πτυχιούχος ΤΕΦΑΑ του ΕΚΠΑ. Έχει μεταπτυχιακές σπουδές στα αντικείμενα της Εκπαίδευσης Ενηλίκων, Εκπαίδευσης Προϊσταμένων τμημάτων, Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης και της Διοίκησης Εκπαιδευτικών Μονάδων. Είναι blogger και έχει ασχοληθεί με επιμέλειες κειμένων και εκδόσεων.