Ολυμπιακός - Βίρτους Μπολόνια

Ολυμπιακός – Βίρτους Μπολόνια 117-71: Μπάσκετ από άλλο πλανήτη και ρεκόρ τετράδας

ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ο Ολυμπιακός έπαιξε ολοκληρωτικό μπάσκετ και στις δύο μεριές του γηπέδου, κατάφερε να κερδίσει την Βίρτους Μπολόνια με (117-71)και πλέον ανέβηκε στο 8-4 πριν το σημαντικό και δύσκολο παιχνίδι με την Φενέρ στο ΣΕΦ την ερχόμενη Τρίτη (13/12 20:00).

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας είχε αρκετούς λόγους για να χαμογελάσει καθώς είδε την ομάδα του να έχει διάρκεια στο παιχνίδι της και τους παίκτες που ήρθαν απο τον πάγκο να προσφέρουν στην τελική εκκωφαντική νίκη.

Το παιχνίδι άρχισε με έναν πολύ γρήγορο ρυθμό απο τα τρίποντα των Κάναν,Γουόκαπ και Βεζένκοφ.

Η Βιρτους προχώρησε σε βιαστικές επιθέσεις χάρη και στην καλή άμυνα των Πειραιωτών.Τελικά ο Σκαριόλο αναγκάστηκε να πάρει τάιμ άουτ μετά το κάρφωμα του Φαλ και το (11-0).

Η Ιταλική ομάδα προσπάθησε να ακολουθήσει τον ρυθμό των Ερυθρολευκων αλλα η τρομερή ευστοχία δεν την άφηνε να το κάνει.

Η πρώτη περίοδος τελείωσε με ένα τρομερό (31-15) με τους Φαλ Κάναν και Βεζένκοφ να ξεχωρίζουν με την απόδοση τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε πάλι με σπασμένα τα φρένα και αυτό έχει να κάνει στην σημαντική προσφορά των παικτών του παγκου.

Ο Λαρεντζάκης με ένα τρίποντο και φάουλ ανέβασε το σκορ στο (44-22)με τον Σκαριόλο να έχει χάσει εντελώς την αίσθηση του παιχνιδιού.

Πολύ καλός ήταν επίσης και ο Μακκίσικ ο οποίος κάρφωσε εντυπωσιακά για το (59-33) και σε συνδυασμό με τον αρκετά ενεργητικό Μπλάκ ο Ολυμπιακός τελείωσε το πρώτο ημίχρονο όντας μπροστά με 16 πόντους

(61-35).

Ο εξαιρετικός ρυθμός του Ολυμπιακού δεν σταμάτησε μετά το πέρασμα του ημιχρόνου καθώς ο Φαλ ήταν εκεί για να τελειώσει αρκετές φάσεις τις οποίες του δημιούργησε και ο Γουόκαπ αλλα και ο Κάναν.

Δείτε ακόμα:  ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ LIVE STREAMING: Τα link του αγώνα ΕΔΩ

Ο Βεζένκοφ με ένα πολύ δύσκολο τρίποντο συνέχισε την ραψωδία έξω απο τα 6.75 και έγραψε το (74-45) ο ξέφρενος ρυθμος συνέχισε με τον Γουόκαπ να τελειώνει την περίοδο με μια τρίποντη βόμβα λίγο πιο μπροστά απο το κέντρο του γηπέδου.

Το σκορ πλέον είχε γίνει (84-55) η Μπολόνια είχε πετάξει λευκή πετσέτα απο τα μέσα της τρίτης περιόδου μην πούμε και απο το ημίχρονο.

Η τελευταία περίοδος κινήθηκε σε παρόμοια πλαίσια καθώς ο Ολυμπιακός έμοιαζε ασταμάτητος επιθετικά.

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ξαναμπήκε στο ματς ζεστός και σε συνδυασμό με τον καλό Άλεκ Πίτερς και Σακίλ Μακκίσικ υπέγραψαν μαζί το τελικό (117-71).

Αξιοσημείωτο ήταν ότι όλοι οι παίκτες του Ολυμπιακού κατάφεραν και σκόραραν δείχνοντας έτσι την διάρκεια που έλειπε σε παλαιότερα παιχνίδια.

Οι Ερυθρόλευκοι πρεπει να κρατήσουν το σημαντικό απο αυτό το παιχνίδι όπου είναι η νίκη και το καλό πρόσωπο όλων των παικτών του Ολυμπιακού,το παιχνίδι με την Φενερ θα είναι πιό απαιτητικό αλλα και σημαντικό για την συνέχεια καθώς νίκη απέναντι στους Τούρκους σημαίνει προβάδισμα έναντι άλλων διεκδικητών της οκτάδας αλλά και εδραίωση στις πρώτες τουλάχιστον 5 θέσεις.